Običajni specijalitet kod srba je tradicionalna božićna pečenica i ona je najvažnije božićno jelo, za koje se veruje da predstavlja kuminaciju darovanja i žrtve mladom Bogu. Jedna od vidnih osobina starih srpskih običajnih predbožićnih, božićnih i poslebožićnih jela jeste njihova vezanost za žito, čiji je rod još od prastarih vremena predstavljao sigurnost i blagostanje. Izuzetak čini samo božična pečenica, ali ako se uzme u obzir običaj u domaćinskim kućama da se prase odbira i priprema dva-tri mesec pre Božića uz ishranu najboljim šitom, onda i ovaj običajni specijalitet nije izuzetak. Inače, varica, božićni kolač za Badnju večeru, na kojem je gotovo obavezan ukras klas pšenice, zatim česnica,vasilijica, barenica … Sve su to običajni specijaliteti od nemlevenog ili samlevenog žita, uglavnom pšenice. Karakteristično je i to da su ova običajna jela, ako su peciva, uvek okruglog oblika.
Božićna pečenica može biti ovca, jagnje, petao, pile, ali je to najčešće prase. U domaćinskim kućama prase namenjeno za Božić posebno se hrani još od jeseni, da bude što ukusnije i manje masno. Postoji izreka u našem narodu: “Ne hrani se prase uoči Božića”, kojom se aludira na neki neblagovremeno urađen posao.
Kako i kada se priprema božićna pečenica
Božićna pečenica se peče na Badnji dan i ostavlja netaknuta da prenoći. Priprema pečenice se ne razlikuje od pripreme za pečenje praseta nekom drugom prilikom. Ali, postoji mali ritual vezan za ovu pripremu. Božićnu pečenicu treba peći zajedno sa bubrezima i srcem praseta. Ovi delovi utrobe se, posle čišenja praseta, vraćaju u otvor koji se zašiva čistim belim koncem. Delovi ovako pečenog srca i bubrega su prvi zalogaji koje uzimaju članovi porodice na početku svečanog božićnog ručka.
Prase se soli odmah posle čišćenja, pre nego što se otvor utrobe zašije. Soli se sa svih strana i iznutra. Nekoiko minuta je potrebno da upije so. Tada se stavlja na ražanj, ako se peče na otvorenom, ali u savremenim uslovima pečenje se obavlja u pećnici električnog štednjaka. Pećnica se uključi na maksimalnu temperaturu. Prase se smešta u pleh u koji se pored praseta mora sipati čaša vode. Mlado prase se peče oko 3 sata, ali vreme pečenja ipak zavisi od veličine praseta.
Tokom pečenja obavezno se doliva voda u pleh, a pečenje preliva sokom koji se formira u plehu. Kad kožica praseta porumeni, povremeno je treba premazati čistom belom krpicom natopljenom u pivo. Kad jedna strana praseta porumeni, toliko da dođe u opasnost da pregori, prase treba prevrnuti na drugu stranu. Zatim nastaviti peći dalje uz premazivanje, prelivanje I dodavanje manjih količina vode.
Prase je pečeno onda kad kosti na nožicama izvire napolje. Tada pečenicu izvaditi iz pleha da se ocedi od viška masnoće i tako čistu ostaviti da prenoći i sačeka božićni ručak.
Leave a Reply