Preteška đačka torba ili ruksak

Đačka torba ili ruksak neminovno ostavljaju posledice na zdravlje dece i adolescenata ukoliko su preteški. To je odavno poznato, ali je do danas malo toga učinjeno po tom pitanju. Stručnjaci ističu da torba, čija težina premašuje 10 odsto težine đaka, predstavlja opasnost po njegovo zdravlje. Torbe su, međutim, obično duplo teže nego što bi trebalo.

Đačka torba 2
Preteška đačka torba

Ovih dana je upravo počela nova školska godina, a smim tim ova tema postaje uvek iznova aktuelna. Moram priznati da je i mene uzbuđenje oko prvog školskog dana podstaklo da razmišljam o tome.  Teška đačka torba je problem sa kojim se po prvi put susreću i đaci prvaci, a upravo oni su najranjiviji. Kako im pomoći, kao i svoj deci generalno?

Tako je u Francuskoj urađeno jedno istraživanje prema kojem 50-60 odsto gimnazijalaca izjavljuje da je osetilo najmanje jednom godišnje bol u leđima izazvan teškom torbom. Zbog toga je u Francuskoj angažovan veliki broj fizioterapeuta, koji daju besplatne savete đacima kako da preveniraju i reše bolove u leđima izazvane preteškim torbama.

Jednim drugim istraživanjem ustanovljeno je veliko povećanje težine torbi. Po njemu je prosečna težina đačke torbe u 1997 godini iznosila 6,5 kg, dok se 2007 godine ona povećala na 8 kg. Stručnjaci navode da lečenje problema vezanih za dečija leđa koštaju godišnje oko 2 milijarde evra. Oni smatraju da bi preventivne mere mogle to da spreče.

Mere koje bi mogle ublažiti ili rešiti problem

Fizijatri i školske ustanove ističu sprovođenje mera kao što je povezivanje knjiga, umesto njihovog koričenja. Zatim, smanjenje gramaže papira, sveske od 98 ili 48 stranica umesto klasičnih od 192 stranice. Zatim, obezbeđivanje školskih ormarića za đake, tako da knjige i ostali školski pribor ostaju odloženi u školi prema trenutnoj  potrebi.

Neki drugi smatraju da se pravo rešenje nalazi u digitalizaciji, koja će omogućiti da đacima bude potreban samo prenosiv računar ili tablet uređaj. Neke zemlje sveta su u tome prilično poodmakle, a njihova iskustva bi trebala pokazati sve prednosti i mane koje utiču na kvalitet nastave i obrazovanja.

Fizijatri smatraju da digitalizacija nije obavezno čudotvoran lek, jer zauzimanje dobrog položaja pri radu na računaru nije ništa lakše od nošenja teške torbe.

Kako god, nešto se mora učiniti da se na dečija leđa prestane stavljati sve više i više tereta.

Leave a Reply