Žad je poludragi kamen u žargonu poznat kao kineski kamen sreće. Veoma je cenjen na Istoku i uz njega su vezana mnoga verovanja i pripisuju mu se razna neobična svojstva. Žad se javlja u dva varijeteta, kao žadeit i nefrit. Žadeit je vredniji od nefrita.
Žadeit i njegove varijante
Žadeit su koristili još Asteci, koji su ga pronalazili na Andima, a pre oko 300 godina otkriven je u Mjanmaru (Burma) i postao je popularan među kineskim carevima. Mjanmar je još uvek glavni izvor žadeita, iako se prodaje preko Hong Konga. Mnogo skorije, žadeit je otkriven i u Kaliforniji i Rusiji, ali on je slabijeg kvaliteta od mjanmarskog.
Boje u kojima se može naći žadeit su: svetlo zelena, purpurna, narandžasta, braon, crna, a veoma retko i crvena. Varira od providnog do neprozirnog, a najvredniji žadeit je providni smaragdno zeleni po imenu “imperijalni žad”. Sledeći po vrednosti je purpurni žadeit, a najmanje popularan je tamno maslinasto zeleni. Što je kamen neprovidniji, to mu je manja vrednost.
Žadeit koji nema čistu boju često se boji kako bi ličio na imperijalni žad, ali njegova neprovidnost prikriva istinu. Poboljšanje u izgledu se postiže i beljenjem i impregnacijom smolom, iako se trajnost ovih procesa dovodi u pitanje. Tvrdoća i specifična težina žadeita ga čini nešto čvršćim od nefrita, a odlikuje ga i svetao stakleni sjaj.
Najčešći način obrade žadeita je kabošon – zaobljavanje. Često se voskira, kako bi mu se poboljšao sjaj, ali se onda tako može oštetiti izlaganjem toploti i preteranim čišćenjem.
Nefrit na lokacijama širom sveta
Nefrit se nalazi na mnogim lokacijama širom sveta, a mnogo manje se koristi u draguljarstvu od žadeita. Uglavnom se koristi za rezbaranje. Braon nijansa koje se delimično javlja na nefritu, uzrokovana je oksidacijom, a ovo koriste rezbari kako bi postigli dvobojni efekat.
Nefrit se javlja u manje boja od žadeita, a njegove boje su: bela, spanać zelena (često sa crnim tačkama koje potiču od magnetita), sjajno zelena i žuta koja je i najvrednija. Nefrit se podvrgava istim tretmanima kao i žadeit: bojenje, voskiranje, beljenje. Reč je o veoma čvrstom materijalu, koji se teško iskopava. Glavni izvori nefrita su Novi Zeland, SAD, Sibir, Južna Amerika i Šlezija.
Kao i kod svih drugih vrsta dragog i poludragog kamenja postoje i mnogi simulanti žada. U Južnoj Americi se prave vrlo ubedljive kopije antikvitetnog žada na veštački način. Zagrevanjem žada stvara se utisak starosti, odnosno oksidacije, koja se zaista javlja kod starih originala. Ono što je intersantnije kod ovog poludragog kamena to su mnogobrojna verovanja i osobine koje mu se pripisuju.
Žad je simbol čistote i smirenosti
Veoma cenjen na Istoku, ovaj kamen predstavlja mudrost sakupljenu u spokojnom miru. Žad je povezan sa srčanom čakrom i pojačava ljubav i negu. Kamen je koji štiti i čuva nosioca od zla, donoseći harmoniju. Veruje se da privlači sreću i prijateljstvo.
Psihološki, žad stabilizuje ličnost i objedinjuje um sa telom, podstiče zadovoljstvo samim sobom. Mentalno, žad otpušta negativne misli i opušta um. Stimuliše ideje i čini da poslovi izgledaju manje komplikovani, tako da istog momenta može da se prione na njih.
Emotivno, žad je „kamen snova“. Kada se stavi na čelo, donosi snove uvida. Pomaže oslobađanju emocija, posebno razdražljivosti.
Duhovno, žad vas podstiče da postanete ono što zaista jeste. Pomaže da prepoznate sebe kao duhovno biće u ljudskom pakovanju i budi skrivena znanja.
Fizički, žad je kamen koji pročišćava, pomaže čišćenju tela, kao i organima eliminacije. Ovo je kamen koji posebno utiče na rad bubrega. Žadeit i nefrit imaju ista isceljujuća dejstva, ali posebne boje imaju određene osobine.
Sva ova verovanja i osobine pripisane ovom kamenu potiču mahom sa Istoka. Ako ništa drugo, ona mogu proizvesti placebo efekat, koji ponekad može biti lek.
Leave a Reply